
Prezentowana bransoletka jest wyrobem rękodzielniczym. Wykonana jest z paska skórzanego oplecionego sznurkiem.
Na skórę i sznurek nawleczone są naprzemiennie koraliki drewniane z metalowymi ozdobami.
Bransoletka jest złożona z czterech elementów. Każdy z elementów poza nawleczonymi drewnianymi koralikami i metalowymi pierścieniami ma ozdoby nawiązujące charakterem do ornamentyki starosłowiańskiej. Poza ornamentyką słowiańską w tej bransoletce zastosowano do ozdoby motyw liścia paproci.
Paproć w wierzeniach ludowych uznawana była za roślinę magiczną a jej wieczną zieleń kojarzono z długowiecznością i szczęściem. Paprocie porastają zwykle ciemne, zalesione miejsca z dala od ludzkich siedzib, w związku z czym potrzegano je jako rośliny, które istnieją na pograniczu światów
Według starej legendy kwiat paproci zakwitał tylko raz w roku - podczas nocy letniego przesilenia. W tym szczególnym dniu Słowianie obchodzili noc Kupały, która była radosnym świętem ognia i wody, księżyca oraz słońca. Ten, kto w tym czasie odnalazł kwiat paproci miał żyć w szczęściu i dostatku.
W tej bransoletce zastosowano również starosłowiański motyw Lunuli. Lunula to słowiański symbol kobiecości. Szczególnie charakterystyczna ozdoba dla słowiańskich kobiet. Miała symbolizować płodność oraz kwintesencję prawdziwej kobiecości. Jest to zawieszka w kształcie półksiężyca. Półksiężyc jest symbolem magicznej nocy, nieodłączny element natury. Etymologia jej nazwy wiąże się z dawnym słowem „łuna”, którym określano Księżyc na słowiańszczyźnie.
Bransoletka idealna dla kobiet, otwartych na przygody i poznawanie świata. Przez symbolikę zastosowaną w tej bransoletce świetnie nadaje się na prezent jako rodzaj talizmanu lub ciekawy dodatek podkreślający styl noszącego. Z pewnością jest doskonałą propozycją dla panów chcących sprawić prezent ważnej dla nich kobiecie :).
Ma możliwość regulacji średnicy za pomocą wiązania na sznurku.
© hamro.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.